Small scale macadamia nut oil machine
| Place of Origin |
Jinan, China (Mainland) |
| Brand Name |
LD |
| Certification |
ISO9001 |
| Min.Order Quantity |
1 Set/Sets Macadamia nut oil machine |
| Price |
US $2,500 - 8,000/ Set |
Product Details
| Condition | New |
| Usage | macadamia nut oil machine, Use to press rapeseed,peanuts,soybean,sesame |
| Type | Cold & Hot Pressing Machine |
| Automatic Grade | Automatic |
| Production Capacity | 50-105kg/h |
| Place of Origin | Jinan, China (Mainland) |
| Brand Name | LD |
| Model Number | JX1237 |
| Voltage | 380V or 440v |
| Power(W) | 7.5KW |
| Dimension(L*W*H) | 1050*850*1650mm |
| Weight | 1000kg |
| Certification | ISO9001 |
| After-sales Service Provided | Engineers available to service machinery overseas |
| Material | Carbon steel and SS |
| Features | Cold & Hot Amphibious |
| Product Oil | Can directly to eat |
| Noise | Low |
| Production Cendtion | Staff 1-2 |
| Oil Quality | Good smelling |
| Oil | High oil rate |
| Target Market | Home factory |
| Working Life | Long |
Company Profile
| Worktime |
9:00-18:00 |
| Phone |
86-05331-85064683 |
| Fax |
86-05331-85064683 |