Newest Type Shell Removing Dehulling Machine Sunflower Seed Shelling Machine
| Place of Origin |
Shandong, China (Mainland) |
| Brand Name |
LD |
| Certification |
ISO 9001, CE Certificate |
| Model Number |
Newest Type Shell Removing Dehulling Machine Sunflower Seed Shelling Machine |
| Min.Order Quantity |
1 Set |
Product Details
| Condition | New |
| Type | Sheller Machine |
| Use | Shelling |
| Production Capacity | more than 95% |
| Place of Origin | Shandong, China (Mainland)+0086 15764119982 |
| Brand Name | LD |
| Model Number | GG |
| Voltage | 380V, 50HZ, Three-phase |
| Power(W) | 8.19KW |
| Dimension(L*W*H) | Space occupied |
| Weight | 2.5T |
| Certification | CE ISO |
| Warranty | 1 Year |
| After-sales Service Provided | Engineers available to service machinery overseas |
| Function | Automatic Cotton Ginning Machine | Cotton Ginning Plant |
| Cleaning and Sorting grope | 5.21KW(380V) |
| Shelling and separating grope | 8.54KW(380V) |
| Output capacity | 200-300KG/H |
| Rate of perfect kernel | ≥ 95% |
| Residue Rate | ≤ 2% |
| Installation height | 4.5M |
| Suit for | Sunflower Seed |
| Feature | High Efficiency |
| Item | sunflower seed shelling machine |
Company Profile
| Worktime |
9:00-18:00 |
| Phone |
86-05331-85064683 |
| Fax |
86-05331-85064683 |