energy saving low noise food belt dryer
| Place of Origin |
Shandong, China (Mainland) |
| Brand Name |
LD |
| Certification |
ISO 9001, CE Certificate |
| Model Number |
energy saving low noise food belt dryer |
| Min.Order Quantity |
1 Set |
Product Details
| Condition | New |
| Place of Origin | Shandong, China (Mainland)+0086 15764119982 |
| Brand Name | Guoxin |
| Model Number | GX-10 |
| Type | Dryer |
| Voltage | 380V |
| Power(W) | 40kw |
| Weight | 2800kg |
| Dimension(L*W*H) | 10m*1.1m*1.7m |
| Certification | CE approved |
| Warranty | One year |
| After-sales Service Provided | Engineers available to service machinery overseas |
| Ambient temperature(℃) | Normal temperature |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Microwave Leakage | ≤1mW/c㎡ |
| food belt dryer power | 30kw |
| microwave frequency | food belt dryer 2450±50 MHz |
| cooling method | air cooling or oil cooling |
| Application | Fruit, Vegetable, Snack, Tea,etc. |
| microwave Color | silver |
| Relative humidity(℃) | ≤85% |
Company Profile
| Worktime |
9:00-18:00 |
| Phone |
86-05331-85064683 |
| Fax |
86-05331-85064683 |