Continuous belt chemical dryer mahcine / talcum powder microwave sterilizer machine
| Place of Origin |
Shandong, China (Mainland) |
| Brand Name |
LD |
| Certification |
ISO 9001, CE Certificate |
| Model Number |
Continuous belt chemical dryer mahcine / talcum powder microwave sterilizer machine |
| Min.Order Quantity |
1 Set |
Product Details
| Condition | New |
| Type | microwave dryer equipment |
| Place of Origin | Shandong, China (Mainland) |
| Brand Name | LD |
| Model Number | JN-40 |
| Voltage | 380V, 380v/50hz(adjustable) |
| Power(W) | 40kw |
| Dimension(L*W*H) | 10700*850*1790mm |
| Weight | 500kg |
| Certification | CE ISO |
| Warranty | 1 Year |
| After-sales Service Provided | Engineers available to service machinery overseas |
| Name | talcum powder microwave dryer machine |
| Material | Stainless Steel |
| design | tunnle type |
| magnetron | Panasonic |
| temperatures | 0-200℃ |
| conveyor speed | 0-10m/min |
| output power | 40kw |
| inout power | 56KVA |
| Power Source | Electric |
Company Profile
| Worktime |
9:00-18:00 |
| Phone |
86-05331-85064683 |
| Fax |
86-05331-85064683 |