60kw efficient dryer for chemical intermediate CE certificate
| Place of Origin |
Shandong, China (Mainland) |
| Brand Name |
LD |
| Certification |
ISO 9001, CE Certificate |
| Model Number |
60kw efficient dryer for chemical intermediate CE certificate |
| Min.Order Quantity |
1 Set |
Product Details
| Condition | New |
| Type | microwve dryer |
| Place of Origin | Shandong, China (Mainland) |
| Brand Name | LD |
| Model Number | jn-60 |
| Voltage | 380V 50HZ customized |
| Power(W) | 84kw |
| Dimension(L*W*H) | 12940*1440*1750mm |
| Weight | 3000kg |
| Certification | CE |
| Warranty | 1 YEAR |
| After-sales Service Provided | Engineers available to service machinery overseas |
| equipment name | dryer for wood,paper,spices,power,chemical |
| function | drying wood LDice, pencil wood |
| model | jn-60 tunnel conveyor type |
| magnetron | panasonic LD |
| main part material | 304# stainless steel |
| conveyer | TEFLON belt |
| conveyor speed | 0-10m/min |
| temperature | up to 200°C |
| certificate | CE certificate |
| normall working life | 3-5years |
Company Profile
| Worktime |
9:00-18:00 |
| Phone |
86-05331-85064683 |
| Fax |
86-05331-85064683 |