Chemical Dryer/Microwave Graphite Drying Machine/Sterilization Machine
| Place of Origin |
Shandong, China (Mainland) |
| Brand Name |
LD |
| Certification |
ISO 9001, CE Certificate |
| Model Number |
Chemical Dryer/Microwave Graphite Drying Machine/Sterilization Machine |
| Min.Order Quantity |
1 Set |
Product Details
| Condition | New |
| Type | Microwave dryer machine |
| Place of Origin | Shandong, China (Mainland) |
| Brand Name | LD |
| Model Number | JN-25 |
| Voltage | 380V |
| Power(W) | 25KW |
| Dimension(L*W*H) | 10700*850*1790mm |
| Weight | 800kg |
| Certification | CE ISO |
| Warranty | 1 Year |
| After-sales Service Provided | Engineers available to service machinery overseas |
| Material | Stainless Steel |
| type | tunnel type |
| magnetron | Panasonic |
| temperature | 0~200C(adjustable) |
| transmission speed | 0~10m/min(adjustable) |
| color | silver |
| input power | 36KVA |
| Output power | 25KW |
| expected sterilization capacity | 350kg/h |
| Product name | Chemical Dryer/Microwave Graphite Drying Machine/Sterilization Machine |
Company Profile
| Worktime |
9:00-18:00 |
| Phone |
86-05331-85064683 |
| Fax |
86-05331-85064683 |