New design peanut oil solvent extraction line for sale
| Place of Origin |
Jinan, China (Mainland) |
| Brand Name |
Qi'e |
| Certification |
ISO |
| Min.Order Quantity |
1 Set/Sets |
| Price |
US $50,000 - 1,000,000/ Set |
Product Details
| Condition | New |
| Usage | peanut oil solvent extraction line |
| Type | Cold & Hot Pressing Machine |
| Automatic Grade | Automatic |
| Production Capacity | 100% |
| Place of Origin | Jinan, China (Mainland) |
| Brand Name | Qi'e |
| Model Number | peanut oil solvent extraction line |
| Voltage | 220V/380V |
| Power(W) | 5.5kw |
| Dimension(L*W*H) | 1700*1100*1600mm |
| Weight | 1200kg |
| Certification | ISO |
| After-sales Service Provided | Engineers available to service machinery overseas |
| Name | peanut oil solvent extraction line |
| Warranty | 1 year |
| Application | oil extracted |
| Residual oil in meal | less than 1% |
| Power consumption | not more than 15KWh/T |
| Solvent consumption | less than 2kg/t |
| Crude oil moisture and volatile matter | ≤ 0.30% |
| Finished meal moisture | ≤ 13% (adjustable) |
| Residual solvent in finished meal | ≤300PPM (qualified detonated experiment) |
| Steam consumption | ≤ 280KG/T (0.8MPa) |
Company Profile
| Worktime |
9:00-18:00 |
| Phone |
86-05331-85064683 |
| Fax |
86-05331-85064683 |