2017 best sale coconut oil refinery/refining machinery
| Place of Origin |
Hunan, China (Mainland) |
| Brand Name |
Qi'e |
| Certification |
ISO9001 |
| Min.Order Quantity |
1 Set/Sets coconut oil refinery machinery |
| Price |
US $3,000 - 30,000/ Set |
Product Details
| Condition | New |
| Usage | coconut oil |
| Type | Cold & Hot Pressing Machine |
| Automatic Grade | Automatic |
| Production Capacity | 98%-100% |
| Place of Origin | Hunan, China (Mainland) |
| Brand Name | Qi'e |
| Model Number | 6YL-120 |
| Voltage | 220V/380V |
| Power(W) | 11KW |
| Dimension(L*W*H) | 2000x1400x1850mm |
| Weight | 1100kg |
| Certification | ISO9001 |
| After-sales Service Provided | Engineers available to service machinery overseas |
| Product name | coconut oil refinery machinery |
| Raw material | coconut |
| Function | Making Edible Oil |
| Material | Stainless Steel 304 |
| Application | Oil Production Line |
| Advantage | Energy Saving |
| Capacity | 5T/D |
| Warranty | 1year |
| Color | Silver |
| Name | Screw Oil Press Machine |
Company Profile
| Worktime |
9:00-18:00 |
| Phone |
86-05331-85064683 |
| Fax |
86-05331-85064683 |