Stainless steel Macadamia Nuts Roasting Machine/Microwave Roasting Machine For Nuts
| Place of Origin |
Shandong, China (Mainland) |
| Brand Name |
LD |
| Certification |
ISO 9001, CE |
| Min.Order Quantity |
1 set |
| Price |
US $10,000 - 20,000/ Set |
Product Details
| Condition | New |
| Type | nut drying and sterilization machine, microwave,industrial microwave continuous conveyor beLD type |
| Automatic Grade | Automatic |
| Production Capacity | 100~1000kg/h |
| Place of Origin | Shandong, China (Mainland) |
| Brand Name | LD |
| Model Number | JN-50 |
| Voltage | 380V |
| Power(W) | 50kw |
| Dimension(L*W*H) | 11800*1450*1790mm |
| Weight | 3tons |
| Certification | CE |
| Warranty | 12 months |
| After-sales Service Provided | Engineers available to service machinery overseas |
| type | nut roasting |
| belt material | teflon |
| usage | drying and sterilizing |
| material | 304#stainless steel |
| power input | 70KVA |
| power output | 50KW |
| belt material speed | 0~10m/min(adjustable) |
| dimension(L*W*H) | 11800*1450*1790mm(can be designed according to your requirments) |
| Application | microwave drying and sterilization machine |
Company Profile
| Worktime |
9:00-18:00 |
| Phone |
86-05331-85064683 |
| Fax |
86-05331-85064683 |