Automatic Meat Defrosting Machine /Meat Thawing Equipment
| Place of Origin |
Shandong, China (Mainland) |
| Brand Name |
LD |
| Certification |
CE,ISO |
| Min.Order Quantity |
1 Set/Sets |
| Price |
US $10,000 - 300,000/ Set |
Product Details
| Condition | New |
| Type | all kinds of frozen meat |
| Application | meat defrosting/thaw |
| Automatic Grade | Automatic |
| Production Capacity | 500~5000KG/H, 1000~2000kg/h |
| Place of Origin | Shandong, China (Mainland) |
| Brand Name | LD |
| Model Number | TL |
| Voltage | 380V, 380V/50HZ |
| Power(W) | 20~200kw |
| Dimension(L*W*H) | (9000~26000)*1100*2500mm, 9500*1500*3000mm |
| Weight | 2t |
| Certification | CE,ISO |
| Warranty | 12 months, 12 Months |
| After-sales Service Provided | Engineers available to service machinery overseas |
| Name | Automatic Meat Defrosting Machine /Meat Thawing Equipment |
| Microwave frequency | 915MHz±25MHz |
| power input | 28KVA |
| power output | 20KW |
| Material | SS304# |
| Conveyor speed | 0.2 ~ 1.2 m/min |
Company Profile
| Worktime |
9:00-18:00 |
| Phone |
86-05331-85064683 |
| Fax |
86-05331-85064683 |