Industrial Batch Microwave Vacuum Drying Machine for Flowers
| Place of Origin |
ShanDong, China (Mainland) |
| Brand Name |
GRT |
| Certification |
CE ,ISO9000 GMP |
| Min.Order Quantity |
1 Set/Sets |
| Price |
US $29,300 - 35,700/ Set |
Product Details
| Condition | New |
| Type | Vacuum Drying Equipment |
| Place of Origin | ShanDong, China (Mainland) |
| Brand Name | GRT |
| Model Number | GRT-35 |
| Voltage | 380±10% V |
| Power(W) | 30 |
| Dimension(L*W*H) | 3100*1905*2200mm |
| Weight | 2.3T |
| Certification | CE ,ISO9000 GMP |
| Warranty | 12 MOUTH |
| After-sales Service Provided | Engineers available to service machinery overseas |
| microwave frequency | 2450±50 MHz |
| chamber material | stainless steel |
| microwave leakage | ≤1 mw/sq.cm |
| dehydration capacity | 0.8- 1.2kg/kw.h |
| sterilization capacity | 10-20Kg/1kw.h |
| Tray size (mm) | 900*300*50 |
| Number of trays | 10 pieces |
| Environment temperature requirements | 5-40 ℃ |
Company Profile
| Worktime |
9:00-18:00 |
| Phone |
86-05331-85064683 |
| Fax |
86-05331-85064683 |